Sıradaki içerik:

NBA 2K22’nin dudak uçuklatan Türkiye fiyatları açıklandı!

e
sv

Intel’den milyarlarca euroluk yatırım planı

110 okunma

 

IntelAMD ile olan yarışına kaldığı yerden devam ederken geçtiğimiz ay duyurduğu yeni ekran kartı markasıyla NVIDIA‘yı da karşısına aldı. Şirket önümüzdeki yıllarda birçok alanda söz sahibi olmayı ve pazar payını artırmayı hedefliyor. Ayrıca Avrupa bölgesi için büyük bütçeli yatırımlar yapmayı planlıyor.

Intel, Avrupa’daki çip fabrikalarına büyük yatırımlar yapmayı planlıyor. Şirketin CEO’su Pat Gelsinger Salı günü, “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde kapasiteyi artırmak için Avrupa’daki çip fabrikalarına 80 milyar euro yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi.

Ayrıca Intelİrlanda‘daki çip fabrikasının otomobil üreticileri için yarı iletken bileşenler üretmeye başlayacağını belirtti. Şirket FransaAlmanyaBelçikaPolonya veya Hollanda‘da üretim tesisleri kurmayı planlıyor. Ayrıca Intel, Avrupa kıtasında iki fabrika kurmayı istiyor.

Gelsinger, bu yıl gerçekleştirilen Münih Otomobil Fuarı’nda, “Önümüzdeki on yılda toplam 80 milyar euro‘luk bir proje, yarı iletken endüstrisi için hızlandırıcı bir etkiye sahip olacaktır” dedi. Çip üreticileri, Covid-19 salgını üzerine biriken bir sipariş ile boğulmuş durumda.

Piyasadaki diğer sektörlerin yanı sıra, evden çalışan ve eğitim gören insanların bilgisayarlara, tabletlere ve elektronik ürünlere yönelik taleplerinin artması, parça ve malzeme üretiminde sıkıntıya yol açtı.

Özellikle otomobil endüstrisi sert bir darbe aldı. Ford ve General Motors fabrikalarını geçici olarak kapattı. Otomobil sektörü üretim hatları, frenleme ve bilgi-eğlence sistemlerinin karşılanamayan çip talebi yüzünden durmak zorunda kaldı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli