Sıradaki içerik:

Call of Duty: Vanguard Resmen Açıklandı, Bu Hafta Warzone’da Gerçekleşen Etkinliği Açıkladı

e
sv

İklim değişikliği: Avrupa’nın aşırı yağışları insanlar tarafından daha olası hale getirildi

44 okunma

sel

Bilm adamları, Temmuz ayında Avrupa’da meydana gelen ölümcül sel felaketinin ardındaki yoğun yağışların iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

Almanya, Belçika ve diğer bölgelerde meydana gelen sellerde kasaba ve köyler sular altında kalırken en az 220 kişi hayatını kaybetti.

Araştırmacılar, küresel ısınmanın bu tür yağış olaylarını Batı Avrupa’da dokuz kat daha fazla artırdığını söylüyor.

Bölgedeki sağanak yağışlar, insan kaynaklı ısınma nedeniyle %3-19 daha yoğun.

Dramatik ve ölümcül sel Temmuz ortasındaki Almanya, Belçika ve başka yerlerde vurmak hava tahmincileri ve yerel yetkilileri şok etti.

Hızla akan sular hayatları silip süpürdü, evler, otoyollar ve demiryolları harap oldu.

Şiddetli sel, arazi örtüsü ve altyapı gibi yerel hidrolojik faktörlerle birlikte, zaten sırılsıklam olan zeminde 1-2 günlük bir süre boyunca yoğun yağışlardan kaynaklandı.

İklim değişikliğinin bu tür olaylardaki etkisini analiz etmek için, Dünya Hava Durumu Atıf grubundan araştırmacılar , selden önce gelen yoğun yağışa odaklandı.

Bunu kısmen, taşkınlar hakkında kendilerine daha doğru bilgi verecek olan bazı hidrolojik izleme sistemlerinin sular tarafından tahrip edilmesi nedeniyle yaptılar.

Yağış verileri, Almanya’da Ahr ve Erft nehirleri çevresindeki alanlarda ve Belçika’nın Meuse bölgesinde yoğun sağanak yağışların bir günde 90 mm yağmur getirdiğini gösterdi.

Bilim adamları bu küçük bölgelerde artan yağış eğilimi bulurken, yerel yağış düzenlerinde yıldan yıla büyük miktarda doğal değişkenlik olduğu için iklim değişikliğinin etkisi hakkında bir çıkarım yapmak zordu.

Artan sıcaklıkların etkisini gerçekten görmek için, araştırmacıların analizlerini genişletmeleri ve doğu Fransa, Batı Almanya, Doğu Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Kuzey İsviçre dahil olmak üzere Batı Avrupa’nın daha geniş bir bölümüne bakmaları gerekiyordu.

Ekip, bu geniş bölgede, insanların neden olduğu iklim değişikliğinin, Yaz aylarında bir günlük bir olayda düşen yağmur yoğunluğunu %3 ile %19 arasında artırdığını buldu.

Artan sıcaklıklar ayrıca selleri tetikleyen sağanak yağışların 1,2 ile 9 arasında bir faktörle gerçekleşmesini daha olası hale getirdi.

İklim araştırmacısı Dr Sjoukje Philip, “İklim değişikliğinin geçen ay yaşanan korkunç sel üzerindeki etkisini anlamak ve bu olayda neleri analiz edip edemeyeceğimizi netleştirmek için çeşitli çalışma alanlarından uzmanların bilgilerini birleştirdik” dedi. , Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI) ve WWA ekibinin bir parçası ile.

“Çok yerel seviyelerde iklim değişikliğinin yoğun yağış üzerindeki etkisini analiz etmek zor, ancak Batı Avrupa’da sera gazı emisyonlarının bu gibi olayları daha olası hale getirdiğini gösterebildik.”

Araştırmacılar, mevcut iklimde, Batı Avrupa’daki herhangi bir yer için, Temmuz ayındaki gibi bir yağış olayının 400 yılda bir gerçekleşmesini bekleyeceklerini söylüyorlar.

Devam eden sera gazı emisyonları ve artan sıcaklıklar ile Avrupa’nın bazı bölgelerine sefalet getiren yoğun yağışlar daha yaygın hale gelecek.

Newcastle Üniversitesi’nden Profesör Hayley Fowler, “Son teknoloji iklim modellerimiz, gelecekteki daha sıcak bir dünyada yavaş hareket eden aşırı yağış olaylarında artışlara işaret ediyor” dedi.

“Bu olay, toplumların mevcut aşırı hava koşullarına nasıl dirençli olmadığını açıkça gösteriyor. Sera gazı emisyonlarını olabildiğince çabuk azaltmalı, acil durum uyarı ve yönetim sistemlerini iyileştirmeli ve altyapımızı ‘iklim dirençli’ hale getirmeliyiz – kayıpları ve maliyetleri azaltmak ve onları bu aşırı sel olaylarına karşı daha dayanıklı hale getirin.”

Akran değerlendirme yöntemlerinin kullanıldığı çalışma 39 araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli