Sıradaki içerik:

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri 1 TB dahili depolama alanı sunabilir

e
sv

Apple, Facebook’u Instagram’daki kölelik gönderilerini yasaklamakla tehdit etti

245 okunma

 

Apple, BBC’nin 2019’da Instagram da dahil olmak üzere uygulamalarda satılık yerli “köleler” bulması üzerine Facebook ürünlerini App Store’dan kaldırmakla tehdit etti.

Tehdit, Wall Street Journal’ın (WSJ) Facebook Dosyalarında, dahili Facebook belgelerini görüntülemesine dayanan bir dizi raporda ortaya çıktı.

Facebook, insan sömürüsünü “belirsiz bir şekilde” yasakladığını söyledi.

“Platformumuzda uzun yıllardır insan kaçakçılığıyla mücadele ediyor” diyor.

Firma şunları ekledi: “Amacımız, başkalarını sömürmek isteyen herkesin platformumuzda bir evi olmasını engellemektir.”

Hashtag köleliği

BBC News Arapça soruşturması, ev işçilerinin yasadışı alım satımında patlayan bir çevrimiçi karaborsa ortaya çıkardı.

Kadınların esaret altında kaldığı, kapalı kapılar ardında tutulduğu, temel haklarından yoksun bırakıldığı, evden çıkamadığı ve en yüksek fiyatı verene satılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dünyaya ışık tuttu. Uzmanlar, bu koşulların kölelik anlamına geldiğini söyledi.

Ticaret, Facebook’a ait Instagram da dahil olmak üzere bir dizi uygulama kullanılarak gerçekleştirildi.

Satış için kullanılan gönderiler ve hashtag’ler ağırlıklı olarak Arapçaydı ve Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki kullanıcılar tarafından paylaşıldı.

Kadınlar genellikle ırklarına göre sınıflandırılırdı ve birkaç bin dolara satın alınabilirdi.

WSJ, BBC soruşturmasının ardından Apple’ın Facebook’a insan kaçakçılığıyla mücadele etmek için daha fazlasını yapmasını söylediğini bildirdi.

Sosyal medya devinin, “Apple Inc., uygulamayı engellemediği sürece Facebook’un ürünlerini App Store’dan kaldırmakla tehdit edene kadar” yalnızca “sınırlı önlem” aldığını söyledi.

BBC, iddiayla ilgili olarak Apple’a başvurdu.

  • Instagram ve diğer uygulamalarda bulunan köle pazarları
  • Kuveyt, Instagram köle tüccarlarına karşı harekete geçti

Gazete ayrıca, sosyal medya devinin BBC ile iletişime geçmeden önce çevrimiçi köle ticaretini bildiğini ve araştırdığını öne süren Facebook’tan bir 2019 dahili raporundan alıntı yaptı.

Raporda, bir Facebook araştırmacısı şöyle yazıyor: “Bu sorun, Facebook tarafından BBC soruşturması ve Apple’a tırmanmadan önce biliniyor muydu?

“Evet. 2018 boyunca ve 2019’un [ilk yarısı] boyunca, ev içi köleliğin tüm yaşam döngüsü boyunca platformumuzda nasıl tezahür ettiğini tam olarak anlamak için küresel Anlayış Egzersizi gerçekleştirdik: işe alma, kolaylaştırma ve sömürü.”

2019 BBC raporunun ardından Facebook, ticaret için kullanılan ana hashtag’i yasakladı ve yüzlerce hesabı Instagram’dan kaldırdı.

Soruşturmaya yanıt olarak, “Platformlarımızda bu davranışı önlemek için kolluk kuvvetleri, uzman kuruluşlar ve sektörle birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ancak, hikaye yayınlandığı sırada BBC, kadınların platformda hala satılık ilan edildiğini tespit etti.

elma eylemleri

BBC ayrıca, akıllı telefon uygulama mağazalarında kadınların satışa sunulduğu uygulamalara erişilebildiği için Google ve Apple’ı da uyardı.

Yasadışı satışlar, ABD teknoloji firmalarının uygulama geliştiricileri ve kullanıcıları için kurallarının açık bir ihlalidir – her iki firma da yasa dışı faaliyetleri önlemek için geliştiricilerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Google, bulgulardan “derin rahatsız” olduğunu söyledi, Apple, geliştiricilerin “derhal düzeltici önlemler almasını” beklediğini söyledi.

İnternetten satılık ev işçisi

Facebook’un yanıtı

WSJ, 2019’da BBC ve Apple tarafından dile getirilen endişelerin ardından Facebook’un “daha hızlı hareket etmeye başladığını” söyledi.

İnsan kaçakçılığını arayan “proaktif bir taramanın” “300.000’den fazla potansiyel ihlal vakası bulduğunu ve 1.000’den fazla hesabı devre dışı bıraktığını” ekledi.

BBC raporu, Birleşmiş Milletler’den de sorular yöneltti.

Facebook, Haziran 2020’de bunlara yanıt olarak şunları yazdı:

“BBC’den gelen bir soruşturmanın yol açtığı bir soruşturmanın ardından, platformumuzu proaktif bir şekilde gözden geçirdik. 24 saat içinde 700 Instagram hesabını kaldırdık ve aynı anda ihlal eden birkaç hashtag’i engelledik.”

Ertesi ay şirket, hem Instagram hem de Facebook’ta Arapça ev köleliği ile ilgili 130.000’den fazla Arapça konuşma içeriğini kaldırdığını söyledi.

Ayrıca, ev köleliğiyle ilgili içeriği proaktif olarak bulabilen ve üzerinde işlem yapabilen bir teknoloji geliştirdiğini de sözlerine ekledi – “Ocak 2020’den bugüne kadar Arapça ve İngilizce olarak 4.000’den fazla ihlal eden organik içeriği kaldırmasını” mümkün kıldı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli