Sıradaki içerik:

Amazon’un algoritmaları dönüm noktası faturasında görev aldı

e
sv

DeepMind, NHS veri kullanımı konusunda yasal işlemle karşı karşıya

161 okunma
Gizli tıbbi kayıtları Google tarafından elde edilen bir milyondan fazla kişi adına dava açıldı.

 

Gizli tıbbi kayıtları Google tarafından elde edilen bir milyondan fazla kişi adına dava açıldı.

2015 yılında, Google’ın AI firması DeepMind’e Royal Free London NHS Foundation Trust’taki 1,6 milyon hastanın kişisel kayıtları verildi.

Davayı ele alan hukuk firması, teknoloji firmaları tarafından özel sağlık verilerinin kullanımıyla ilgili kamu endişelerini gidermek için başlatıldığını söyledi.

DeepMind yorum yapmadı.

Ancak BBC, şu anda resmi olarak hiçbir iddianın sunulmadığını anlıyor.

  • Google, sağlık uygulaması üzerinden güveni yıkmakla suçlandı
  • Google DeepMind NHS uygulama testi, İngiltere gizlilik yasasını çiğnedi

Royal Free Hospital Trust’tan da yorum istendi.

2015 yılında, DeepMind tarafından çok büyük miktarda verinin kullanıldığı ortaya çıktığında, büyük bir öfke vardı – firma hasta kayıtlarının hayat kurtaran bir uygulama oluşturmaya yardımcı olmak için kullanıldığında ısrar etmesine rağmen.

Streams uygulaması, hastaların akut böbrek hasarı geliştirme riski altında olduğunu tespit edebilen bir uyarı, teşhis ve tespit sistemiydi. DeepMind’ın Google Health’e dahil edilmesinin ardından hizmetten alınma sürecindedir.

Veri kullanımının yasallığı konusunda birkaç soruşturma vardı ve 2017’de Bilgi Komisyonu, hastanenin Google ile veri paylaştığında hastaların mahremiyetini korumak için yeterli çabayı göstermediğini söyledi.

Bu karara cevaben yaptığı açıklamada DeepMind, özür diledi ve projenin hastaların ihtiyaçlarına göre nasıl şekillendirilmesi gerektiğini düşünmek yerine klinisyenler için araçlar oluşturmaya odaklandığını söyledi.

Mevcut dava hukuk firması Mishcon de Reya tarafından yürütülüyor ve baş davacı Andrew Prismall, verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda “büyük endişe duyduğunu” söyledi.

“Bekleyeceğiniz en son şey, özel tıbbi kayıtlarınızın dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin elinde olması” dedi.

Mishcon de Reya ortağı Ben Lasserson şunları söyledi: “Bu önemli iddia, hassas kişisel verilerin ve özel kategori verilerinin işlenmesiyle ilgili temel soruları yanıtlamaya yardımcı olmalıdır.

“Bu, insanların kişisel verilerine ve tıbbi kayıtlarına kimin erişimi olduğu ve bu erişimin nasıl yönetildiği konusunda kamuoyunun ilgisinin ve anlaşılır endişelerinin arttığı bir zamanda geliyor.”

Yasal İşlem

Birleşik Krallık’ta bir davacının milyonları temsil ettiği bir dizi toplu dava açıldı.

Bu vakalar, özel olarak bir parçası olmamayı talep etmedikçe, vakanın geçerli olduğu herkesi içerdiğinden, temsili reddetme eylemleri olarak bilinir.

Diğerleri arasında, İngiltere’den sorumlu eski Çocuk Komiseri Anne Longfield tarafından, uygulamanın verilerini nasıl topladığı ve kullandığı konusunda milyonlarca Birleşik Krallık çocuğu adına TikTok’a karşı getirdiği bir dava var.

Ex-Hangisi tarafından bir dava daha açıldı? yönetmen Richard Lloyd, dört milyon iPhone kullanıcısı adına, Google tarafından yasadışı olarak izlendiklerini iddia etti.

Tüm bu davalar, Lloyd v Google davasına devam eden ve yakında beklenen bir Yüksek Mahkeme kararını bekliyor.

Başarılı olursa, bu davalardaki çok sayıda davacı, her birinin yalnızca küçük bir ödeme alabilecekleri anlamına gelir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • Much Photos Watch 2 ay önce
  • How is the COVID situation over there?

avatar
  • 金万达 2 ay önce
  • You choose peace or war?