Sıradaki içerik:

NASA, Güneş patlamasının yayılma anını görüntüledi!

e
sv

Rusya kendi Instagram’ını yaptı: İşte Grustnogram!

51 okunma
Rusya kendi Instagram’ını yaptı: İşte Grustnogram!
Rusya kendi Instagram’ını yaptı: İşte Grustnogram!


Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın ve işgal hamlesinin sonucu Rus halkı için çok ağır oldu. Yalnızca ekonomik yaptırımlar ve teknoloji ambargoları değil, ABD ve Avrupalı şirketlerin neredeyse bilinen tüm dijital hizmetleri engellendi.
Tabii buna Rusya ile Meta arasındaki karşılıklı tartışmalar da dahil. Bunun sonucunda Facebook, Rusya aleyhine yapılan paylaşımlar yasaklı içerikler olsa da kısıtlama getirmeyeceğini açıklarken Rus tarafı da Instagram gibi hizmetleri engelleme kararı aldı. Fakat Rus uygulama geliştiriciler Instagram’ın biraz daha melankolik versiyonu olan Grustnogram (İngilizce Sadgram) platformunu hayata geçirdi.

Instagram yasağı sonrası Ruslardan melankolik Grustnogram hamlesi! ​

Rusya, 14 Mart’tan itibaren Instagram’a erişimi kısıtlayacağını duyurdu ve bu planı hayata geçirdi. Buna ek olarak aleyhinde şiddet paylaşımları yapılmasına izin veren Meta’yı da aşırılıkçı faaliyetlerinden dolayı suçlu buldu.

Grustnogram

Tabii Instagram tüm dünyada olduğu gibi Ruslar tarafından da oldukça aktif bir şekilde kullanılıyordu. Hatta paylaşılan verilere göre 80 milyon kişi, yani Rusya’nın neredeyse yarısı, bu platform üzerinde aktif bir şekilde fotoğraf paylaşımı yapıyordu.

Fakat yasak sonrasında getirilen erişim engelleri neticesinde yalnızca bazı kullanıcılar VPN gibi çeşitli hizmetleri kullanarak bağlanmaya devam edebildiği için Rusya’dan Instagram’a erişim oranı dibe çakıldı. Ancak bazı Rus uygulama geliştiriciler bu açıktan faydalanarak alternatiflerini geliştirdi.

Bunların arasında özellikle Grustnogram isimli bir uygulama ön plana çıktı. Fakat mevcut platformlardan farklı olarak kullanıcıların talep ettiği şeyi “Kendinizin hüzünlü resimlerini yayınlayın, bunu üzgün arkadaşlarınıza gösterin, birlikte üzülün” sözleriyle ifade ediyor.

Grustnogram

Hatta Instagram’da bulunan beğeni -kalp şekli- yerine de kırık bir kalp ve üzgün olma ifadesine yer veriliyor. Yani birisi üzgün bir fotoğraf paylaştığında siz de buna karşılık olarak kırık kalp veya üzgün surat ifadelerini gönderebilir ya da üzgün bir fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz.

İkisi serbest programcı olmak üzere toplamda dört kişi tarafından geliştirilen bu uygulamanın başındaki kişi olan Alexander Tokarev, önümüzdeki hafta sonuna kadar Play Store’da yer alacaklarını söyledi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli